Gaziantep Bilişimci İş Adamları Derneği
booked.net
+14
°
C
+14°
+13°
Gaziantep
Salı, 09
7 Günlük Hava Tahmini
İçeriğe git
Cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın yolu
 
Akıllı telefonunuzu elinizden düşürmüyor, mesaj veya bildirim gelmemesine rağmen tuş kilidini açıp internete giriyor veya kendinizi whatsapp’te arkadaşlarınızla sohbet ederken mi buluyorsunuz?
 
İşte bağımlılıktan kurtulup akıllı telefonunuzu dengeli kullanmanın ve boş vakitlerinizi daha verimli değerlendirmenin basit yolları:
 
Bildirimleri kapatın
 
Instagram’da beğeni aldığınızda, Whatsapp veya Twitter’dan yanıt geldiğinde telefonunuzun ses çıkarıyor olması kısmen yeni bir durum. Fakat bunu hiç sorgulamadan kabul etmek zorunda değilsiniz.
 
Telefonunuza yüklenmiş uygulamaların neredeyse hepsinde bildirimlerin sesi kapatılabilir. Böylece, o uygulamaları ne zaman kullanacağınıza bir başkası değil kendiniz karar verebilirsiniz.
 
Bunun sonucunda da, Whatsapp’i veya Facebook’u günde bir defa kontrol eder halinize geri dönebilirsiniz. Acil durumlarda sizi bulamayanlarsa, eski usül, telefon etmek durumunda kalır.
 
Uygulamaları kaldırın
 
Bildirimleri kapatmanıza rağmen telefonunuzdan hala kopamadıysanız, sorunu kökten çözün ve gereksiz uygulamaları hemen kaldırın.
 
İşe, internet üzerinden zaten kullanabilen uygulamalardan başlayabilirsiniz. Sözgelimi, Facebook ve Twitter’a hem telefonunuzdan hem dizüstü bilgisayarınızdan girmeniz şart mı? Pinterest’i kontrol etmek için eve gitmeyi bekleyemez misiniz?
 
Telefonunuzdaki uygulamaların şöyle bir üzerinden geçin ve gereksiz, sizinle her yere gelmesi şart olmayan uygulamalardan kurtulun.
 
Uçuş modunu açın
 
Böylece telefonunuzda hala fotoğraf çekebiliyor ve bazı dosyalara ulaşabiliyorken, bildirim almaktan kurtulursunuz.
 
Uçuş modu SMS mesajlarını ve aramaları da engelliyor ama bu bazen ödemeye değer bir bedel olabilir.
 
İnsanların binlerce yıl cep telefonsuz yaşadığı düşünüldüğünde, hiçbir şey tarafından bölünmeden en azından birkaç saat geçirebiliyor olmalısınız.
 
Uçuş modu, sabah uyandığınızda da etkili olabilir. Hala yorganın altındayken bir dizi bildirimle uğraşmak yerine, güne daha keyifli bir başlangıç yapabilir, dünyayla yeniden bağlantı kurmak istediğinizde uçuş modundan çıkabilirsiniz.
 
‘Bırakma uygulaması’ kullanın
 
Ayarlarla oynamanın yanı sıra telefonunuzda neler yaptığınızı izleyip gerektiğinde sınırlama getiren uygulamalar da yok değil.
 
Sözgelimi, BreakFree adlı uygulama, vaktinizi en çok neyin aldığını ve telefonunuzu ne sıklıkla kontrol ettiğinizi kaydediyor. Bu uygulama üzerinden ‘telefona ara vermeye çalıştığınıza‘ dair otomatik SMS cevabı bile atabilir, telefonla uğraşmak istemediğiniz zaman dilimleri için engelleme koyabilirsiniz.
 
Telefonunuzu saklayın
 
Telefonunuzu düzenli olarak kontrol etmenizin önüne geçecek engeller icat edin. Sözgelimi karmaşık bir tuş kilidi belirleyin, ofise gittiğinizde telefonu çekmeceye koyup günde iki-üç defa kontrol edin.
 
Kendinize kurallar da koyabilirsiniz. Mesela bir fotoğrafı çeker çekmez değil bir süre sonra paylaşabilir, Twitter’dan bir süre uzak durabilirsiniz.
 
info@gabiad.com
İçeriğe dön